Za poslední dobu je turniket od Rhino Rescue na sociálních sítích diskutovaný jako málokterý jiný. Dotazy na kvalitu tohoto turniketu se objevují všude možně - ve skupinách na Facebooku, na Youtube a na diskuzních stránkách.
NEŽ BUDETE ČÍST DÁL
Nikdy bych si nepořídila (a také bych nikomu nedoporučila) turniket jiný než doporučený CoTCCC. Především proto, že za těmito doporučenými turnikety stojí velké množství dat z testovacích center, ale především i z praxe (na rozdíl od těch ostatních turniketů).
Turniket (s kovovým vratidlem) jsem kupovala sama z českého army shopu.
Nikdy jsem nekupovala zdravotnické vybavení v „čínských“ eshopech typu Temu nebo Alliexpress. Několikrát jsem nakoupila levné „no-name“ medic sumky a batohy na českých army shopech za dobrou cenu (jestli byly z Číny, nevím, možné to je). Ty však byly používány na výcvik. Pro některé z nich jsem ale neměla nakonec využití, proto jsem je prodala dál za cenu nižší než jsem pořizovala. I tak jsem ale uvedla zdroj nákupu. Výjimkou je několik modrých tréninkových turniketů určených výhradně pro výcvik, které však byly během výcviku zničeny.
Níže se nejedná o popis nebo výsledky nějakého „oficiálního“ nebo odborného testu. Stejně, jako většina ostatních, ani já nemám k dispozici figurínu, na které bych mohla změřit sílu a rozložení tlaku, které turniket působí. Stejně tak i ověření funkčnosti neproběhlo ultrazvukem, který by zobrazil tok krve v cévách (doppler). Funkčnost jsem ověřovala hmatáním pulzu za naloženým turniketem.
Nevidím moc význam v tom, když někdo „testuje“ turniket tak, že ho nakládá na kmen stromu nebo činku (či jiný pevný předmět). Také respektuji to, že TQ je určen jen pro jednorázové použití. Proto jsem naložila Rhino turniket pouze 2x: na stehno dospělé osoby a poté na masážní válec Foam Roller, který je sice pevný, avšak má měkkou vrchní vrstvu.
Při své praxi záchranáře jsem používala celkem 3 různé turnikety (CAT, SOF TT a S.C.A.L.A.). I když není v ČR tolik úrazů, které by naložení turniketu vyžadovaly, měla jsem „štěstí“ na praxi a zasahovala u lidí, kteří měli střelné poranění, bodné poranění, amputované končetiny nebo hluboké rány po propadu skleněnou tabulí.
OBAL A TOVÁRNÍ SLOŽENÍ TURNIKETU
Turniket CAT má velmi jemný obal, který snadno roztrhnete i jednou rukou. Doporučení ale je, aby byl turniket již připraven na použití, proto je vhodnější jej před uloženým do batohu nebo na svou výstroj z obalu vyndat. Originální CAT je také poskládán tak, že není třeba s ním více manipulovat. Je složen tak dobře, že jej snadno použijete jednou rukou.
Turniket Rhino Rescue má obal velmi podobný, akorát je velmi těžké ho roztrhnout jednou rukou (natož v kožené rukavici). I tak je ale turniket od Rhino Rescue složený přímo na okamžité použití jednou rukou (stejně jako CAT).
MATERIÁL
Turniket Rhino na první pohled vypadá podobně kvalitně jako kterýkoli jiný osvědčený turniket doporučený CoTCCC. Ovšem je tomu tak jen na první pohled. Plastová spona ve tvaru písmene „C“, do které se zajišťuje vratidlo, má měkčí plast než třeba CAT.
PERO
Turniket Rhino obsahuje malé (asi kuličkové?) pero, které je určeno k popisu času naložení turniketu. Je uloženo v jednom konci vratidla (podobně jako je třeba uloženo párátko a pinzeta u nožů Victorinox). Bohužel, toto pero ale na první dobrou nepíše. Je potřeba ho nejprve rozepsat na obyčejném papíru a následně začít psát na proužek „TIME“ na turniketu od Rhino Rescue (fixa nebo paměť udělají lepší službu).
NALOŽENÍ TURNIKETU NA STEHNO DOSPĚLÉ OSOBY
Použila jsem turniket tak, jak se má – dotáhnout na maximum a následně použít vratidlo. Na zaškrcení končetiny stačily 2 otočky vratidla, které se v tomto případě dalo velmi snadno zajistit do spony ve tvaru písmene „C“. Turniket zde zafungoval. Ale pocitově (pouze POCITOVĚ) bylo zaškrcení mnohem více bolestivé, než je tomu u turniketu CAT. Vnitřní pásek, který je provlečen vratidlem (a který společně s ním umožňuje dotažení a zaškrcení končetiny), jakoby se roloval do něčeho šířky silnějšího provázku. CAT toto nedělá.
NALOŽENÍ TURNIKETU NA VÁLEC TRIGGER POINT FOAM ROLLER
Nechtěla jsem zde dělat šílenosti typu škrcení kmene stromu nebo činky, proto jsem použila pevný válec s měkkým molitanem a látkou na povrchu, který aspoň malinko simuluje šířku končetiny. Použila jsem 4 otočky vratidla po jeho maximálním dotažení. Nebylo zde patrné jediné poškození turniketu, potrhání švů nebo vnitřního pásku. Nastal ale problém u spony ve tvaru písmene „C“, do které se vratidlo zajišťuje. Vratidlo zde nebylo možné jednou rukou do spony zajistit. Oběma rukama to bylo obtížné. Plast spony „C“ je příliš měkký a jeho konce se tak stáčí dovnitř (jak je patrno z fotky). To samé jsem vyzkoušela s CAT (jak patrno z fotky, CAT toto nedělá).
ZÁVĚREM
Před závěrem bych ráda opět upozornila na 5 bodů, které jsem obsáhle rozepsala hned po úvodu (především to, že se nejedná o nějaký odborný test, protože k tomu je potřeba jiná technika a mnohem více kusů turniketů). I když turniket od Rhino Rescue zaškrtil dolní končetinu, objevily se i jeho slabiny (plast spony tvaru „C“ a bolestivost zaškrcení oproti turniketu doporučenému CoTCCC). I nadále platí, že bych já sama tento turniket (ani jiný, který neprošel CoTCCC) nepoužívala. Dále se od lidí, kteří mají možnost vybavení od Rhino Rescue testovat reálně v právě probíhajícím konfliktu, objevují informace, že některé turnikety jsou od výroby vadné - rozlepené švy nebo že hrudní krytí neobsahují lepidlo (je kontrolována kvalita u každého kusu vybavení?).
Comments